Nagyböjti bűnbánati fegyelem

Jézus azt kívánja, hogy híveinek egész élete bűnbánattartás legyen. Ennek megfelelően parancsolja az Egyház:
1. Hogy évenként legalább egyszer a bűnbánat szentségéhez járuljunk. Az évi szentgyónás nincs időhöz kötve, de egy szentáldozás húsvét táján legyen (hamvazó- szerdától pünkösd utáni vasárnapig). Aki húsvét táján nem áldozott, köteles pótolni mulasztását az év folyamán.
2. Hogy a nagyböjtöt kiemelt bűnbánati időszaknak tekintsük (hamvazószerdától nagyszombat estig). Ilyenkor ne rendezzünk táncmulatságot vagy zajos lakodalmakat. Részt venni nem bűn, sőt táncolni sem, csak katolikus emberhez nem méltó. Sőt, baráti körben táncolni nem is megy mulatság számba.
3. Hogy tartsuk meg a parancsolt bűnbánati napokat a vezeklés gyakorlására. Ezek:
a) Tartózkodás a húseledelektől hamvazószerdán és az év minden péntekén.
b) Böjtölés, vagyis napjában egyszeri étkezés hamvazószerdán és nagypénteken. E böjti napokon szabad még két ízben valamicskét enni. (Legfeljebb felét a szokásosnak).
Régebben az Egyház sokkal szigorúbban böjtölt, és ennek a közelmúltig, sőt részben máig nyoma van a liturgia szövegeiben.
– Húsvéti előkészületünk negyven napon át; sőt a keleti szertartású katolikusok négy nagyböjtöt tartottak évente.
– Hetenként három nap (szerda,péntek,szombat) mind a négy évszakban egyszeri „kántorböjtök”. Ilyenkor voltak a papszentelések.
– A nagyobb ünnepeket megelőző napon mintegy virrasztásképpen „vigíliaböjtöt” tartottak.

II. Megjegyzések a bűnbánati fegyelemhez:
1. A hívek önhatalmúlag más jó cselekedetekkel helyettesíthetik a böjtöt és a hústilalmat, de csak a nagyböjti időn kívül.12 Hústilalom kötelező 14. évünk betöltésétől halálunkig; böjtölés kötelező a 18. év betöltésétől a 60. év megkezdéséig.
2. Halak, hüllők és alsóbbrendű állatok evése nem szegi meg a hústilalmat (csiga, sáska, béka, rák, stb.). Húsfélének számít viszont még a szalonna, a vér és a velő is, de a húslé és a húsleves már nem. Ital nem szegi meg a böjtöt (tea, sör stb.), sőt ilyenkor szabad egy kis kenyeret is enni, nehogy az ital megártson.
3. Aki a böjtöt vagy a hústilalmat semmibe veszi hosszabb időn át, vagy hamvazószerdán, illetve nagypénteken megszegi, súlyosan vétkezik. A bűnbánati fegyelem megsértése egy-egy esetben csak bocsánatos bűn.

Mindent Isten nagyobb dicsőségére.

Az oldalt jelenleg látogatja: 1      Letöltésszám 2011-12-02-óta: 1362901
mind – siem 2011